»Neoliberalistično strašenje, ki pravi, da so ljudje leni, sami krivi za revščino itd., služi v funkciji erozije socialne države.«
»Književnost kljub okolju, v katerem živimo, pomembna tudi zaradi tega, ker 'presega algoritem neoliberalističnega plenilstva'.«
»Ne moremo pa privoliti v strašenja, ki so politično motivirana.«
»Vendar je edino pravilno in edino odgovorno, da podnebne spremembe naslavljamo tako, kot to počnejo velike države, kot to počnejo moderne družbe, kot to počnejo jedrne države, kamor želimo na marsikaterem področju tudi mi stopati, in verjamem, da je edino pravilno, da se pri tem ne potuhnemo in čakamo, kaj bodo naredili drugi.«
»Vlada 'straši, da prihaja nov begunski val', hkrati pa se njeni ukrepi spreminjajo 'z danes na jutri' in brez strokovne podlage.«
»Tako je. V brezdelju lahko uživaš tudi ob skromnem koščku kruha, zadeva bo destigmatizirana.«
»Problem, ki ga imajo sodobne družbe je, da se vrzel med ponudbo in povpraševanjem po delovnih mestih v razvitih družbah 'revolucionarno povečuje'.«
»Bivši socializem je v programu obljubljal oz. ustavno garantiral polno 100-odstotno zaposlenost; če bi jim to res uspelo in bi rezervna armada brezposelnih izginila, pod tem pogojem bi tisti, ki ne bi hotel delati, res bil lenuh, a to so utopije, tega nikoli ni bilo in ne bo.«
»Predpostavimo, da so ljudje zares leni, dobijo UTD in nehajo delati. Kaj to pomeni? Da bi jaz dobil 450 evrov UTD-ja in bi se odpovedal normalni plači, dobrim delovnim mestom, ki se ponujajo, in bi rekel - ne, hvala, bom raje živel v revščini. Boste lahko našli takšno osebo? Ne boste je.«
»Zagotovo. Ne znam si predstavljati, kako bomo brez UTD-ja zvozili družbo, uresničevati se lahko začnejo distopije, vedno večja neenakost na svetovni ravni, kot tudi v Sloveniji, gre za trende, ki jih nikakor ne moremo elegantno preprečiti, a če bi imeli UTD, ti trendi ne bi bili več tako smrtno nevarni ne za posameznike ne za družbo, ki lahko tudi razpade.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju